Szybki kontakt

82 5726311

602 766 4636 463

turysta@abc.wlodawa.pl

Box Informacyjny 1

Usługi Transportowe 602-766-463

Egipt

ARABSKA REPUBLIKA EGIPTU

Powierzchnia: 1 001 449 km2
Ludność: 70,7 mln - Egipcjanie, Beduini, Berberzy (99%), Grecy, Armeńczycy
Stolica: Kair (Al.-Kahira)
Religia: Muzułmanie 94%, Koptowie i inni 6%
Język oficjalny: arabski (w resortach popularny angielski, niemiecki, rosyjski i francuski)
Waluta: 1 funt egipski = 100 piastrów
1 funt egipski= ok. 0,63 PLN
1USD=ok. 6,2 funtów egipskich
1EUR=ok. 7,7 funtów egipskich

Sąsiedzi(dł. granic w km): Izrael (255), Libia (1 150), Strefa Gazy (11), Sudan (1 273)
Linia brzegowa: 2 450 km

Położenie

Północna Afryka; graniczy z Morzem Śródziemnym od północy, Morzem Czerwonym od wschodu oraz Strefą Gazy, Jordanią, Izraelem, Libią i Sudanem i Arabią Saudyjską na morzu. Kraj prawie w całości pokrywa pustynia dzieląca się na dwie części: Pustynię Libijską i Pustynię Arabską. Podział wyznacza rzeka Nil, najdłuższa (6700 km) rzeka Afryki płynąca z południa na północ. Wzdłuż Nilu i Morza Czerwonego rozciąga się kamienista Pustynia Arabska, z erozyjnymi górami Atbaj (najwyższy szczyt Dżabal Szaib al-Banat, 2187 m n.p.m.) i piaskowcowymi płaskowyżami. Wzdłuż południowej części wybrzeża ciągną się góry przechodzące w Wyżynę Abisyńską. Wzdłuż doliny Nilu rozciąga się obszar żyźniejszy, obfitujący w wodę, z bogatszą roślinnością, stanowiący centrum rozwoju, tutaj bowiem żyje ponad 96% mieszkańców Egiptu.

Płw. Synaj wcinający się w północną część Morza Czerwonego tworzy po obu jego stronach dwie zatoki: Zatokę Sueską i Aqaba. W 1869 roku otwarto połączenie wodne pomiędzy Morzem Śródziemnym a Czerwonym - Kanał Sueski, stanowiący najważniejszy szlak transportowy w tym rejonie. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat półwysep był areną walk pomiędzy Izraelem i Egiptem. Ostatecznie na mocy porozumień zawartych w roku 1979 pomiędzy tymi krajami, należy do Egiptu.

Klimat

Egipt niemal w całości leży w strefie klimatu zwrotnikowego, suchego i skrajnie suchego. Jedynie wąski pas wybrzeża Morza Śródziemnego ma klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Charakterystycznymi cechami klimatu Egiptu są: niskie opady(malejące w kierunku południowym), wysokie średnie temperatury roczne i wysokie parowanie.

Przyroda

Szata roślinna Egiptu ze względu na suchość klimatu jest uboga. Pustynie skaliste są praktycznie zupełnie pozbawione roślinności, nieco większe bogactwo roślin spotykamy na pustyniach piaszczystych (m.in. trawy, pojedyncze krzewy tamaryszku). W dnach uedów rosną trawy i czasem drzewa akacjowe, gdyż podłoże jest tam wilgotniejsze.

Naturalna roślinność doliny i delty Nilu została niestety niemal całkowicie wyeliminowana przez działalność rolniczą, zwłaszcza po wybudowaniu zapór wodnych pod Asuanem. Obecnie tereny te porastają zasadzone przez człowieka palmy, eukaliptusy, platany i jałowce. Wody Nilu i kanałów nawadniających są natomiast idealnym środowiskiem do rozwoju roślin bagiennych i wodnych.